درمان چندوجهی، کلید اصلی درمان سرطان‌ تهاجمی کودکان

ایسنا/خراسان رضوی دانشمندان موسسه سرطان کودکان ترکیبی از روش‌­های درمانی برای درمان سرطان انجام دادند که به نظر می‌­رسد در برابر نوروبلاستومای پرخطر (یک تومور بدخیم متشکل از نوروبلاست­‌ها، اغلب در غده فوق کلیه) و سایر انواع سرطان تهاجمی کودکان بسیار موثر باشد.

به گزارش یورکالرت، بیش از نیمی از موارد نوروبلاستوما که به‌تازگی در کودکان تشخیص‌داده‌شده، پرخطر است، به این معنی که سرطان به طور تهاجمی رشد می­‌کند و درمان آن دشوار است. علی‌رغم دریافت درمان متمرکز، بیشتر کودکان مبتلا به بیماری پرخطر طی پنج سال بعد از تشخیص از بین می‌روند و کودکانی که زنده می­‌مانند اغلب با اثرات جدی طولانی‌مدت بر سلامتی روبرو هستند.

پروفسور میشل هابر، نویسنده ارشد مقاله و سرپرست تحقیق در زمینه اهداف مولکولی و سرطان درمانی در موسسه سرطان کودکان گفت: کودکانی که مبتلا به نوروبلاستومای پرخطر هستند، کمتر از ۵۰-۵۰ شانس زنده ماندن دارند. این یک پیش‌­بینی ویرانگر است و مصمم هستیم که روش­‌های بهتری برای درمان این بیماری و بهبود میزان بقاء پیدا کنیم.

این تحقیق بر روی دو نوع روش درمانی مختلف متمرکز است که مشخص شده هر دو در برابر نوروبلاستومای پرخطر در آزمایشگاه موثر هستند. اولین مورد CBL۰۱۳۷، ترکیبی به نام کوراکسین است که از نظر ساختاری مشابه داروهای ضد مالاریاست. دومین مورد پانوبینوستات، نوعی ترکیب جدید است که به‌عنوان یک مهارکننده هیستون دی استیلاز شناخته می­‌شود. در تحقیق جدید، دانشمندان آزمایش کردند که آیا این دو روش درمانی هنگامی که با هم بکار گرفته شوند، می‌­توانند به‌صورت هم‌افزایی کار کنند و هرکدام اثر ضدسرطانی را افزایش می­‌دهند یا خیر.

محققان دریافتند، این دو ترکیب به‌خوبی با هم کار می­‌کنند و به طور موثری از رشد سلول­‌های سرطانی در کشت آزمایشگاهی و نیز در موش­‌هایی که برای ایجاد نوروبلاستومای انسانی خطرناک پرورش یافتند، جلوگیری می­‌کنند. همچنین ترکیب روش‌­های درمانی منجر به افزایش پاسخ ایمنی بدن در برابر سرطان شد، این امر از آنجا که ایمن درمانی در نوروبلاستوما در حال حاضر چالش‌برانگیز است، بسیار مهم محسوب می‌شود.

پروفسور هابر گفت: «دریافتیم که ترکیب CBL۰۱۳۷ و پانوبینوستات منجر به سرکوب چشمگیر رشد و پاسخ ایمنی خاص تومور می­‌شود. این نتایج بسیار دلگرم‌کننده است، زیرا در حالت ایده‌ال شما  درمانی را می­‌خواهید که به طور خاص سلول‌­های سرطانی را هدف قرار داده و سلول­‌های سالم را بدون آسیب بگذارد و مشکل عوارض جانبی را کاهش دهد.

دکتر لین شیائو، در گروه‌درمانی تجربی این موسسه افزود: «هنگامی‌که ما از این دو ترکیب با هم در موش‌های مبتلا به نوروبلاستومای پرخطر استفاده کردیم، شاهد پسرفت کامل و پایدار تومور با کمترین اثر سوء بر روی موش‌­ها بودیم، نتایج ما نشان می­‌دهد که این ترکیب می­‌تواند به‌عنوان نوعی روش ایمنی درمانی در درمان نوروبلاستوما با خطر بالا به کار رود.»

تحقیقات بیشتر در موسسه سرطان کودکان نشان داده است که این نوع روش درمانی چندوجهی در برابر سایر سرطان‌­های پرخطر دوران کودکی ازجمله برخی از انواع سرطان مغز نیز موثر است، امیدواریم که این نتایج منجر به درمانی جدید برای سرطان تهاجمی دوران کودکی شود.

نتایج این تحقیق این هفته در مجله بین‌المللی Clinical Cancer Research منتشر شد.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *