شستشوی کامل جت جنگنده توسط ربات‌ها

جت‌های جنگنده F-۱۶ اکنون می‌توانند به منظور به حداقل رسیدن زمان شستشو، کاملا توسط ربات‌ها شسته شوند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، جت‌های جنگنده ماشین‌های حساسی هستند و شستشوی مناسب آنها به زمان و تلاش زیادی احتیاج دارد. اکنون نیروی هوایی ایالات متحده با هدف کاهش مقدار زیادی از نیروی کار و انرژی که صرف تمیز کردن هواپیماهای جنگنده می‌شود، در تلاش است تا از ربات‌ها برای انجام این کار استفاده کند.

در حقیقت نیروی هوایی تگزاس یک سیستم رباتیک ساخته است که به طور خاص برای شستشوی هواپیماهای جنگنده F-۱۶ آزمایش شده است.

این سیستم هنوز در مرحله اثبات مفهوم خود است، اما اگر در مراحل آزمایشی خود کارآیی داشته و کاربردی باشد، برای شستشوی دیگر جت‌های جنگی نیز به سایر پایگاه‌ها منتقل می‌شود.

در حالی که شستشوی جت‌های جنگی معمولاً به تعدادی نیروی انسانی و چند ساعت زمان نیاز دارد، اکنون این کار توسط ربات‌ها آن هم به مدت یک ساعت قابل انجام خواهد بود.

این کار نه تنها خسته کننده است، بلکه حتی می‌تواند خطرناک هم باشد، زیرا مواد تمیز کننده‌ای که برای شستشوی جت‌ها استفاده می‌شوند، می‌توانند به ریه‌های انسان آسیب برسانند و همچنین می‌توانند آنقدر قوی باشند که حتی پوست را از بدن جدا کنند. از همین رو باید یک لباس مخصوص برای انجام این کار پوشیده شود.

پس با وجود دانستن این حقایق اکنون درک می‌کنیم که چرا نیروی هوایی ایالات متحده برای انجام این کار به ربات‌ها روی آورده است.

گفتنی است که یک جت جنگنده تقریباً هر ۱۸۰ روز به یک شستشو و تمیز کردن کامل نیاز دارد. شستشو و تمیز کردن صحیح یک جت جنگنده موجب جلوگیری از خوردگی و طولانی شدن طول عمر آن می‌شود، چرا که کثیف ماندن سازه‌های فلزی جت و قسمت‌های قاب آلومینیومی آن موجب آسیب به آن می‌شود.

این ربات‌های شستشوگر توسط شرکتی به نام “وایلدر سیستمز”(Wilder Systems)، شرکتی که فقط در زمینه رباتیک هوافضا تمرکز دارد، ساخته شده است.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *