ابتکار استاد “دانشگاه لنکستر” برای شناسایی سریع ویروس‌ها

یکی از اساتید “دانشگاه لنکستر”، مفهوم جدیدی ارائه داده است که می‌تواند به شناسایی سریع ویروس‌ها کمک کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌دیلی، یکی از اساتید “دانشگاه لنکستر”(Lancaster University) انگلستان، مفهوم جدیدی را برای تجزیه و تحلیل سریع وجود ویروس از ویروس سرماخوردگی گرفته تا کروناویروس ارائه داده است.

این روش که از یک راهبرد تحلیلی برای شناسایی نانوذرات استفاده می‌کند، می‌تواند وجود ویروس‌ها را تنها طی ۲۰ ثانیه تشخیص دهد.

اگرچه این بررسی‌ها باید در آزمایشگاه انجام شوند اما شاید بتوان از آنها برای شناسایی سریع افرادی استفاده کرد که به بیمارستان مراجعه می‌کنند تا مشخص شود که آیا به ویروس مبتلا هستند یا خیر. این کار به پزشکان کمک می‌کند تا در مورد روش‌های درمانی تصمیم بگیرند و بیماران را در بخش‌های جداگانه پذیرش کنند.

این روش جدید که تحلیل “SV ICP-MS” نام دارد، می‌تواند برای شناسایی سریع خانواده ویروس‌ها به کار برود. در هر حال، اگرچه این مفهوم می‌تواند تشخیص دهد که فردی به کروناویروس مبتلا است اما نمی‌تواند نوع آن را تعیین کند. هنوز باید آزمایش‌های بیشتری صورت بگیرند تا ویروس خاصی که شخص به آن مبتلا شده است، مشخص شود.

اگرچه SV ICP-MS، جایگزین آزمایش‌هایی نیست که به طور ویژه برای شناسایی انواع عفونت‌های کووید-۱۹ ابداع شده‌اند اما شاید بتوان از این روش برای تشخیص این موضوع استفاده کرد که آیا ویروس‌ها از یک خانواده هستند یا خیر. اگر وجود یک ویروس تشخیص داده شود، آزمایش ویژه‌تری مورد نیاز است.

این مفهوم که توسط پروفسور “کلود دگولدر”(Claude Degueldre)، استاد دانشگاه لنکستر ارائه شده است، نمونه‌های رقیق مایعاتی مانند مخاط بینی یا بزاق دهان بیماران را به کار می‌گیرد. از یک مشعل پلاسما برای اتمیزه کردن و یونیزه کردن ذرات ویروس استفاده می‌شود. این فرآیند روی DNA یا آران‌ای انواع ویروس، طی چند ثانیه کار می‌کند.

تحلیل‌های تکمیلی مانند روش‌های توالی‌یابی موجود می‌توانند مورد بررسی قرار بگیرند تا شناسایی تکمیل شود؛ هر چند که این فرآیند ممکن است دو روز زمان ببرد.

یکی دیگر از مزایای اصلی این روش، توانایی آزمایش سریع شمار زیادی از نمونه‌ها است.

دگولدر گفت: آنچه ما پیشنهاد می‌کنیم، یک آزمایش جدید کووید-۱۹ نیست؛ بلکه یک مفهوم جدید است که می‌تواند ویروس‌ها را به سرعت کشف کند. این روش برای شرایطی مفید است که افراد، بیمار هستند اما مشخص نیست که به ویروس مبتلا شده‌اند یا شرایط دیگری آنها را بیمار کرده است. این مفهوم، به گروه بالینی اطلاع می‌دهد که آیا ویروسی وجود دارد یا خیر تا آنها بتوانند اقدامات درمانی را به موقع آغاز کنند. برای کشف عفونت دقیق ویروسی، هنوز به آزمایش‌های بیشتری نیاز است اما ارائه نتایج آن، بیشتر زمان می‌برد.

کاربرد دیگر این مفهوم، آزمایش نمونه‌های آب موجود در سیستم‌های فاضلاب و یا رودخانه‌ها است. این نتایج، به متخصصان بهداشت عمومی کمک می‌کنند تا شهرهایی را که ویروس در آنها شیوع می‌یابد، شناسایی کنند.

این پژوهش، در مجله “Talanta” به چاپ رسید.

انتهای پیام

از منبع این مطلب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *