یک شغل عجیب در آلمان؛ کمک به دروغگویی و پنهانکاری

قابل تصور است که کسانی پیدا شوند که حاضرند پول بدهند تا کسی به آنها راه و رسم دروغ گفتن و پنهانکاری را بیاموزد؟ می‌توان تصور کرد که موسسه‌ای باشد که چنین خدماتی عرضه می‌کند؟

گزارشگر رادیو برمن گزارشی زیر عنوان “دروغ به عنوان یک مدل کار تجاری” تهیه کرده که نشان می‌دهد پاسخ این پرسش‌ها مثبت است. “تاگس‌شاو”، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان روز یک‌شنبه ۲۴ ژانویه، روایتی از این گزارش را منتشر کرد.

اشتفان آیبن (Stefan Eiben)، بنیانگذار و مدیر موسسه موسوم به Alibi-Agentur است که محور اصلی کارش را می‌شود کمک به دروغ گفتن و پنهانکاری توصیف کرد. او را می‌توان دروغگوی حرفه‌ای دانست و خودش می‌گوید از این بابت عذاب وجدان ندارد.

به گزارش “تاگس‌شاو” مدیر این موسسه می‌گوید ماجرا دقیقا برعکس است و او اگر کارش را انجام نمی‌داد دچار عذاب وجدان می‌شد.

در ستایش دروغ؟

او می‌گوید: «من دروغ گفتن را نه به عنوان امری منفی، بلکه ضروری می‌بینم. ما انسان‌ها برای حفاظت از حریم خصوصی و خانواده یا برای این که کسی را نرنجانیم و به او آسیب نزنیم اغلب دروغ می‌گوییم.»

مدیر این موسسه غیرمعمول می‌گوید اسرار مشتریانش باید پوشیده بمانند و بدیهی است که آنها برای این کار پول پرداخت می‌کنند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

نکته حیرت‌انگیز ظاهرا این است که پذیرش واقعیت برای عده‌ای آنقدر دشوار است که کسانی ترجیح می‌دهند برای پنهان کردن آن از اطرافیانشان از موسسه‌ای کمک بگیرند و بایت آن هزینه بپردازند.

به گفته اشتفان آیبن تقاضا برای استفاده از خدمات شرکت او بسیار زیاد است و همه مشتریانش انگیزه مشابهی دارند و نمی‌خواهند مجبور به توجیه خود شوند.

او می‌گوید در دوران کار خود به عنوان “مدیر فضای باز” در جریان داستان‌های بی‌شماری از زندگی دیگران قرار گرفته و باور کردن برخی سرنوشت‌ها گاهی چنان دشوار بوده که او اگر کمکی نمی‌کرد دچار مشکل می‌شد.

آیبن بر این باور است که اگر دیگری نمی‌تواند با واقعیت کنار بیاید نباید تعجب کند که آن را از او پنهان کنند. آزمایش‌های جعلی دستگاه‌های دروغ‌سنج و تلفن‌های ساختگی از طرف همکاران و در مواردی از طرف شریک زندگی ترفندهایی است که برای کمک به مشتریان به کار گرفته می‌شود و در اجرای آنها اغلب هنرپیشگان حرفه‌ای همکاری می‌کنند.

از جعل کارت ویزیت تا مراسم ساختگی

همکاران موسسه یاد شده که دفتر مرکزی آن در شهر برمن قرار دارد به مشتریان خود کمک می‌کنند تا نامه‌ها و بسته‌های پستی از سرتاسر جهان به خط و امضای او به آدرس‌های مورد نظرش ارسال شوند؛ البته بدون این که خود نیاز به ترک خانه داشته باشد!

بسته خدمات موسسه بسیار گسترده است؛ از کارت ویزیت و گواهی اشتغال جعلی تا مراسم ساختگی اهدای جایزه  با سیاهی لشکرانی به عنوان حضار و تیم فیلمبرداری، و خیلی چیزهای دیگر که تصورشان ساده نیست.

مدیر موسسه می‌گوید تنها بخش کوچکی از مشتریان از خدمات آن برای پنهان کردن روابط عاشقانه استفاده می‌کنند. راستی‌آزمایی و برآورد دقیق میزان این افراد، با توجه به کاملا محرمانه بودن پرونده‌ها ممکن نیست.

یک شغل عجیب در آلمان؛ کمک به دروغگویی و پنهانکاری

اشتفان آیبن Stefan Eiben، عکس از آرشیو

“مدیر فضای باز” به گزارشگر رادیو برمن گفته او در زندگی خصوصی دروغگوی خوبی نیست و اصولا دروغ گفتن برای خود دشوارتر است تا برای دیگران. در ضمن برای این کار به آمادگی لازم، تدارکات و قدرت بداهه‌پردازی نیاز است.

ایده تاسیس این موسسه به یک تجربه شخصی اشتفان آیبن با دو نفر از دوستانش بازمی‌گردد که برای غروبی با هم قرار گذاشته بودند: هر دو دوست، یکی بعد از دیگری قرار را به هم زدند و علت آن را تمایل شریک زندگی برای گذراندن شب با یکدیگر عنوان کردند.

آیبن که از این ماجرا دلخور شده بود همان موقع به این فکر افتاد که اگر دوستانش بهانه مناسبی جور می‌کردند قرار مردانه شبانه به هم نمی‌خورد.

او که در رشته فناوری اطلاعات تجاری تحصیل کرده همان شب یک سایت اینترنتی راه‌اندازی می‌کند که در آن راه‌حل‌های مناسب برای چنین مواردی به کاربران ارائه می‌شد. میزان استقبال از این وب‌سایت تا امروز هم مایه تعجب آیبن است.

دو دهه دروغگویی حرفه‌ای موفقیت‌آمیز

اشتفان آیبن در طی دو دهه فعالیت یک شبکه وسیع دروغگویی راه انداخته که هسته مرکزی آن از ده همکار زن و مرد و یک بانک اطلاعاتی تشکیل می‌شود و با حدود ۲ هزار نفر در ارتباط است که در صورت نیاز با موسسه همکاری می‌کنند. این افراد خود را یاری دهنده به کسانی می‌دانند که تمایل ندارند واقعیت زندگی آنها برملا شود.

“مدیر فضای باز” می‌گوید موسسه او به ندرت از قبول سفارشی امتناع می‌کند و این وضعیت، از جمله شامل مواردی می‌شود که از فعالیت آنها برای نقض قانون سوءاستفاده شود.

در اینجا این پرسش نیز مطرح می‌شود که آیا کمک کردن به افراد برای دروغ گفتن و پنهانکاری راه آنها را در مسیر دروغگویی بیشتر هموار نمی‌کند؟ اشتفان آیبن می‌گوید در این زمینه مسئولیت در نهایت متوجه کسی است که کاری را سفارش می‌دهد.

او معتقد است کسی که کمک کردن به افراد برای دروغ گفتن را به لحاظ اخلاقی مذموم می‌داند پیچیدگی زندگی را دست‌کم می‌گیرد و در حقیقت به آنچه خود و همکارانش انجام می‌دهند به اندازه لازم توجه ندارد.

مدیر ۴۳ ساله موسسه مستقر در برمن می‌گوید سهم زنان و مردانی که از خدمات این موسسه استفاده می‌کنند یکسان است و این کار را با انگیزه‌های بسیار متفاوتی انجام می‌دهند.

گاهی مشتری این موسسه فردی است بیکار که شرمنده موقعیت خود است و گاهی فردی مبتلا به سرطان که مایل نیست کارفرمای او از این بیماری مطلع شود.

وکیل متاهل و هنرپیشه فیلم پورن

وکیل متاهلی که یک زندگی دوگانه دارد، هنرپیشه فیلم‌های پورنوگرافی که نگران آبروی فرزندان خود است و به همین دلیل به یک شغل دوم ساختگی اما باورپذیر نیاز دارد، از نمونه‌های دیگر مشتریان این موسسه هستند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

راه حل‌هایی که این موسسه برای مشکلات مشتریان خود ارائه می‌کند گاهی به طرز شگفت‌آوری مبتکرانه است که در مواردی با یاری مشتریان دیگر به اجرا درمی‌آیند که به عنوان مثال در یک مکالمه تلفنی تائید می‌کنند که فلان شخص نزد آنها به کار مشغول است.

اشتفان آیبن و همکارانش می‌گویند با وجود این که کار آنها در نظر عده‌ای غیراخلاقی به نظر می‌رسد شب‌ها با وجدان آسوده می‌خوابند و مشکل را در جامعه‌ای می‌بینند که محدودیت‌های زیادی به برخی انسان‌ها تحمیل می‌کند.

دو دهه فعالیت مستمر این موسسه و گسترش آن به چند کشور دیگر اروپایی حکایت از موفقیت آن دارد. این موسسه اکنون در اتریش، سوئیس و اسپانیا هم فعالیت می‌کند.

از سایت منبع این نوشته دیدار فرمایید ( اینجا کلیک کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.