ساخت باتری تازه‌ای برای خودروی برقی که فقط در ۵ دقیقه شارژ می‌شود

باتری لیتیومی‌ تازه‌ای برای خودروهای الکتریکی ساخته شده است که در کمتر از ۵ دقیقه کاملا شارژ می‌شود. این باتری را شرکت اسرائيلی استوردات طراحی کرده و کارخانهٔ ایو انرژی در چین به تولید انبوه می‌رساند.

کارشناسان می‌گویند دغدغهٔ امروز مشتریان ماشین برقی نه قیمت بالا که یافتن ایستگاه و وقت شارژ‌ است و باتری‌های ساخت شرکت استوردات پیش از این قابلیّت شارژ سریع خود را در موبایل‌ها‌، اسکوترها و پهپادها به‌رخ کشیده‌اند. این شرکت حالا ۱۰۰۰ قطعه باتری خودرو تولید کرده تا آنها را به شرکت‌های خودروساز و قطعه‌ساز نشان بدهد.

الکترولیت باتری‌های لیتیومی فعلی از جنس گرافیت است که سبب می‌شود یون‌های لیتیوم هنگام شارژ‌ سریع متراکم شوند و در باتری اتصالی بوجود بیاید حال آنکه در باتری‌های تازه از ریزذرات نیمه‌رسانا از جنس فلز ژرمانیوم استفاده می‌شود که شارژ سریعتر را ممکن می‌کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

گرچه باتری‌های تازه در ۵ دقیقه شارژ می‌شوند اما برای این کار شارژهایی قوی‌تر از معمول هم لازم است. از سوی دیگر، مسئولان شرکت استوردات قصد دارند تا چهار سال دیگر، باتری‌هایی بسازند که با شارژرهای موجود در پنج دقیقه باتری ماشین را برای پیمودن ۱۰۰ کیلومتر را شارژ ‌کنند.

پژوهشگران حوزهٔ ذخیرهٔ انرژی معتقدند که باتری‌های زود‌شارژ، کمتر از سه سال دیگر وارد بازار می‌شوند و بسیاری از پمپ بنزین‌های موجود، اگر تغییر کاربری پیدا نکنند، تا ده سال دیگر بسته خواهند شد، زیرا به گفتهٔ مدیر شرکت استوردات: «باتری‌ها همان نفت تازه‌اند.»

اکنون بیش از ده شرکت در حال طراحی باتری‌های زودشارژ هستند و از الکترودهایی از جنس سیلیکون، و نیوبیوم بهره می‌برند و بسیاری از شرکت‌های بزرگ نظیر بریتیش پترولیوم، دایملر، تسلا، سامسونگ و تی‌دی‌کی در زمینه تولید باتری‌های تازه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

از سایت منبع این نوشته دیدار فرمایید ( اینجا کلیک کنید)

ساخت باتری تازه‌ای برای خودروی برقی که فقط در ۵ دقیقه شارژ می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.