قیمت و مشخصات سایپا شاهین (رهام)

 

دی 99 | براساس دعوتنامه‌های صادر شده سایپا برای شاهین G یا همان شاهین فول، این خودرو تنها در 4 رنگ سفید، مشکی، نقره‌ای متالیک و نوک مدادی متالیک بدست مشتریان می‌رسد و خوشبختانه هیچ اختلاف قیمتی در آنها نیست و هر چهار رنگ خودرو شاهین، قیمت یکسانی دارند.

تیپ فول شاهین آماده تحویل شد

قیمت و مشخصات سایپا شاهین (رهام)

دی 99 | آقای باقری (قائم مقام مدیرعامل سایپا) خبر داده که دعوتنامه سری اول خودرو شاهین G (تیپ فول) با قیمت تمام شده 267.4 میلیون تومان هم‌اکنون برای مشتریان سایپا صادر شده و تحویل خودرو نیز بزودی آغاز می‌شود.

با توجه به اعلام قیمت شاهین G، هنوز جای سوال دارد که آیا تیپ پایه شاهین یا همان شاهین S نیز به بازار عرضه خواهد شد یا خیر. همچنان باید منتظر خبرهای بیشتر بمانیم!


قیمت شاهین سایپا

 

در جدول زیر، آخرین تغییرات قیمت نمایندگی (قیمت مصوب فروش) را برای سایپا شاهین مشاهده می‌کنید:

 

زمان شاهین G دنده ای
تابستان 99 160 (تقریبی)
پاییز 99 267.4 (تقریبی)
زمستان 99 267.4

*در جدول فوق، قیمت‌ها برحسب میلیون تومان است.

*در جدول فوق، قیمت تقریبی، براساس بخشنامه پیش فروش سایپا، مشخص شده است.

همچنین جهت اطلاع از قیمت روز محصولات سایپا و قیمت سایر خودروهای بازار، لینک‌های زیر را مشاهده کنید:

»» قیمت روز خودرو

»» قیمت روز محصولات سایپا


میزان داخلی سازی خودرو شاهین

آذر 99 | آقای سلیمانی، مدیرعامل سایپا، در حاشیه بازدید وزیر صمت از خودروسازی سایپا در تاریخ 29 آذرماه، مجددا تاکید کرده که سری نخست شاهین، از زمستان 99 تحویل خریداران می‌شود.

آقای سلیمانی همچنین گفته که میزان داخلی‌سازی شاهین، هم‌اکنون معادل 85 درصد است و این محصول جدید، تنها 15% ارزبری دارد که طبق برنامه زمان‌بندی سایپا و در کوتاه مدت، ارزبری شاهین به کمترین میزان ممکن، خواهد رسید.

تغییر موتور شاهین در 3 سال آینده

آذر 99 | بعد از خروج آمریکا از برجام در اواسط سال 97، به فاصله زمانی اندکی، برلیانس هم بدلیل تحریم‌ها، از بازار ایران خارج شد. سایپا که هم می‌خواست موتور BM16 برلیانس را در دل شاهین قرار دهد، تغییر استراتژی داد و به سراغ یک موتور داخلی رفت؛ موتوری که در صورت تکرار پروژه تحریم در آینده، خط تولید سایپا را متوقف کند.

اینجا بود که سایپایی‌ها پروژه موتور توربوشارژ ملی خود را دوباره روی میز مهندسانش گذاشت؛ پروژه‌ای که البته از چندسال پیش در مگاموتور شروع شده بود ولی هیچگاه به مرحله تجاری‌سازی نرسید. مگاموتور با اضافه کردن سیستم توربو به موتور تیبا و سپس تغییر، بهبود و تقویت 100 قطعه آن، موتور جدیدی بنام M15TC  ساخت.

ساخت چنین موتوری، در زمانی که از یک طرف، صنعت خودرو با سخت‌ترین تحریم‌ها روبرو بود و از طرف دیگر نیز شاهین برای تولیدانبوه آماده شده بود، ظاهرا تنها راه‌حل سایپا برای ادامه‌ راه بود. ولی چه کنیم که 8 سوپاپ بودن موتور M15TC شاهین، هنوز هم حرف و حدیث‌های زیادی به همراه دارد!

اما خبر خوب اینکه سایپا شاهین قرار نیست تا آخر عمرش از این موتور 8 سوپاپ استفاده کند. منابع آگاه در شرکت مگاموتور، خبر داده‌اند که تولید موتور M15TC تنها تا 3 سال آینده ادامه دارد و بعد از آن، سایپا، خانواده موتور کاملا جدیدی را معرفی خواهد کرد که به‌روز بوده و متناسب با شرایط و اقلیم آب و هوایی ایران طراحی شده است. به همین دلیل احتمالا از سال 1403 باید منتظر باشیم که سایپا شاهین، با موتوری کاملا متفاوت تولید شود.

قیمت شاهین در کارخانه اعلام شد

آذر 99 | آقای شیوا، رئیس شورای رقابت، در تاریخ 20 آذرماه و برای نخستین‌بار از تعیین قیمت کارخانه‌ای سایپا شاهین خبر داده است. قیمت شاهین سایپا بدون احتساب مالیات و سایر هزینه جانبی، معادل 236.5 میلیون تومان اعلام شده است. آقای شیوا همچنین تاکید کرده که این قیمت، صرفا برای پاییز 99 محاسبه شده.

با اینکه قیمت مصوب فروش شاهین هنوز از سوی سایپا اعلام نشده اما واضح است که محصول جدید سایپا حالا در مقابل دنا پلاس توربو دنده‌ای ایران خودرو ایستاده است.

کیفیت شاهین بهتر از سراتو

آذر 99 | با اعلام مدیرعامل سایپا، خط تولید سایپا شاهین از تاریخ 15 آذرماه 99 وارد فاز تولیدانبوه شده است. آقای سلیمانی گفته که هم‌اکنون ظرفیت تولید روزانه شاهین معادل 5 دستگاه بوده که البته بزودی افزایش می‌یابد.

مدیرعامل سایپا همچنین درباره وضعیت کیفی خودرو شاهین گفته که این محصول توان رقابت با خودروهایی همچون تندر90 و سراتو مونتاژی را دارد و حتی در برخی از شاخص‌های کیفی، وضعیت بهتری از کیا سراتو مونتاژ دارد.

آقای سلیمانی، همچنین گفته که شاهین اتومات به مرحله نمونه‌سازی رسیده و کالیبراسیون آن درحال انجام است. بنابراین از نیمه اول سال 1400 باید منتظر عرضه شاهین اتومات نیز باشیم.

تحویل خودرو شاهین بدون تغییر امکانات

آذر 99 | شرکت خودروسازی سایپا، در تاریخ 1 آذرماه، خبر داده که تولید آزمایشی سایپا شاهین، که از اواخر مهرماه 99 شروع شده بود، همچنان ادامه دارد. سایپا همچنین به خریداران شاهین وعده داده که این محصول جدید را در موعد مقرر و با همان امکاناتی که قبلا اعلام کرده، تحویل آنها می‌دهد.

این حرف سایپا، به این معنی است که شاهین از اوایل زمستان 99 و در همان تیپ‌های شاهین اس و شاهین جی به بازار خواهد آمد.

تولید سایپا شاهین با موتور بومی سازی

آبان 99 | آقای بزرگی، مدیر پروژه پیشرانه M15TC که برای نخستین‌بار قرار است روی سایپا شاهین نصب شود، در تاریخ 25 آبانماه گفته که تمامی قطعات این پیشرانه جدید بدست تامین‌کنندگان داخلی تولید شده است. به عبارت بهتر، پیشرانه یورو پنج M15TC سایپا، اولین پیشرانه‌ای است که در تاریخ صنعت خودروسازی ایران، بومی‌سازی شده.

پیشرانه M15TC سایپا شاهین که توسط شرکت مگاموتور، توسعه یافته و ساخته شده است، می‌تواند گشتاوری معادل 165 نیوتن‌متر را در دور موتور 1750 تا 4250 تولید کند. ضمن اینکه حداکثر قدرت 100 تا 110 اسبی آن نیز در دور موتور 5000 تولید می‌شود. در تصویر زیر، موتور M15TC شاهین را مشاهده می‌کنید.

شرکت مگاموتور تاکنون بیش از 50 دستگاه از پیشرانه M15TC را برای تست‌های فنی به سایپا فرستاده است. همچنین 20 دستگاه دیگر از این پیشرانه در شرکت‌های داخلی و خارجی، تست‌های خود را با موفقیت پشت سرگذاشته‌اند.

قیمت شاهین ویژه پاییز 99

آبان 99 | با شروع مرحله جدید پیش فروش یکساله سایپا، حدس و گمان‌ها درباره قیمت جدید شاهین نیز دوباره آغاز شده است. ساپیا که همچنان شاهین را بصورت پیش فروش، به مشتریانش عرضه می‌کند، تا قبل از آبانماه، مبلغ پیش پرداخت را برای خریداری شاهین، حدود 80 میلیون تومان اعلام می‌کرد که طبق قانون 50%، یعنی قیمت تمام شده شاهین در تابستان 99 چیزی حدود 160 میلیون تومان بود.

اما حالا و در پیش فروش آبانماه، مبلغ پیش پرداخت شاهین، جهش قابل توجهی داشته و به حدود 134 میلیون تومان رسیده. این یعنی قیمت تمام شده شاهین برای پاییز 99 چیزی حدود 260 تا 270 میلیون تومان است.

آغاز تولید شاهین

مهر 99 | طبق آخرین اطلاعات بدست آمده، سایپا از هفته سوم مهرماه، تولید آزمایشی شاهین را در فازهای جداگانه، آغاز کرده است.

اگر همه چیز طبق زمان‌بندی پیش برود، باید از اوایل آبان ماه امسال، شاهد تولیدانبوه سایپا شاهین باشیم. البته تحویل سری اول آن از اوایل زمستان 99 آغاز می‌شود. آنطور که سایپا گفته، ظرفیت خط تولید شاهین 14 دستگاه در هر ساعت است.

عکس کابین شاهین دنده ای

شهریور 99 | سایپا در تاریخ 22 شهریورماه، برای اولین‌بار عکسی از کابین سایپا شاهین را در فضای مجازی منتشر کرد؛ عکسی که با توجه به برخی آپشن‌های آن، می‌توان حدس زد که برای کدام تیپ شاهین خواهد بود.

با دقت به عکس فوق، مشخص است که «دکمه‌های کنترلی روی فرمان» وجود دارد و سیستم «مولتی مدیا با مانیتور» و سیستم «تهویه دیجیتال» نیز روی داشبورد به چشم می‌خورد. همه این ویژگی‌ها یعنی اینکه عکس فوق، متعلق به کابین شاهین G است؛ یعنی همان تیپ گران‌تر شاهین دنده‌ای.

انتخاب تیپ شاهین اختیاری است

مرداد 99 | در حاشیه مراسم قرعه کشی پیش فروش سایپا در روز 11 مرداد 99، قائم مقام مدیرعامل سایپا، خیال ثبت نام کنندگان سایپا شاهین را راحت کرد و گفت که مشتریان در زمان صدور دعوتنامه، می‌توانند هرکدام از تیپ‌های شاهین را که تمایل دارند، انتخاب کنند.

ماجرا از این قرار است که هفته اول مردادماه 99، سایپا برای نخستین‌بار اعلام کرد که شاهین را در دو تیپ مختلف به بازار می‌فرستد که تیپ ارزان‌ترش شاهین S و تیپ گران‌ترش نیز شاهین G خواهد بود. از آنجایی که در پیش فروش شاهین، نام هیچکدام از این تیپ‌ها اعلام نشده، به همین دلیل برخی از خریداران شاهین چنین تصور کردند که سایپا، قرار است تیپ ارزان‌تر آن، یعنی شاهین S را به آنها تحویل دهد.

اما طبق گفته‌های قائم مقام مدیرعامل سایپا، خریداران می‌توانند در زمان صدور دعوتنامه، نوع تیپ موردنظرشان را انتخاب کنند. نخستین سری سایپا شاهین، از زمستان 99 وارد بازار می‌شود.

تیپ بندی سایپا شاهین دنده ای

مرداد 99 | بالاخره مشخصات تیپ‌های سایپا شاهین اعلام شد؛ شاهین S نسخه کم‌آپشن این خودروست که سایپا 4 آپشن سانروف، مولتی مدیا (مانیتور+دوربین)، تهویه اتومات و دکمه‌های کنترلی روی فرمان را آن حذف کرده است. نسخه فول آپشن این خودرو نیز با نام شاهین G شناخته می‌شود. اطلاعات تکمیلی درباره آپشن‌های سایپا شاهین را در ادامه این متن مشاهده کنید.

جایگزینی ایرانی برای سراتو مونتاژی

هفدهمین نمایشگاه خودرو شیراز، که در تیرماه 97 برگزار شده بود، تنها یک خبر مهم داشت که چیزی نبود جز رونمایی محصول جدید سایپا یعنی «شاهین». پس از آن، سایپا در دیماه 97 و در جریان سومین نمایشگاه خودرو تهران ، دوباره شاهین را در معرض دیده عموم قرار داد.

البته در آن زمان، محمدرضا سروش (مدیرعامل وقت سایپا) در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه به رسانه‌ها گفته بود که با محدودیت‌های جدید پیش آمده برای شرکتش، سایپا تمرکز خود را برای تولید محصولاتی با درصد داخلی سازی بالا قرار داده که یکی از این محصولات، پروژه‌ SP100 است؛ همان پروژه‌ای که تامدتی متوقف شده بود ولی مجددا به روی میز مدیران سایپا برگشت.

سایپا شاهین قرار بود در اواخر سال 98 به بازار کشورمان بیاید اما نیامد و آمدنش به سال 99 افتاد. ولی در عوض کوییک دو رنگ پارس خودرو و تیبا 2 پلاس، به عنوان دو محصول جدید سایپا در اواخر سال 98 به بازار کشورمان معرفی شدند.

»» تجربه رانندگی با تیبا 2

»» تجربه رانندگی با ساینا

»» تجربه رانندگی با سایپا کوییک اتومات

»» تجربه رانندگی با سراتو مونتاژی

از سایپا رهام تا سایپا شاهین

بعد از اعلام نام (رهام)، برخی از پژوهشگران ایرانی ازجمله دکتر غلامرضا کیامرزی (پژوهشگر پرندگان شکاری) و همچنین برخی از انجمن های حامی محیط زیست، برای حفاظت از گونه درحال انقراض شاهین ایرانی، پیشنهاد تغییر اسم سدان جدید سایپا را دادند. سرانجام نیز مدیرعامل سایپا در تاریخ 7 اسفندماه 98 با این پیشنهاد دوستداران محیط زیست موافقت کرد. بنابراین از این به بعد به جای (رهام) باید از اسم تازه «شاهین» برای محصول جدید سایپا استفاده کنیم.

شاهین، نخستین محصول سایپا با پلتفرم جدید این شرکت است. پلتفرم SP سایپا، قرار است مبدا تمام محصولات جدید این شرکت باشد؛ یعنی علاوه‌بر نسخه سدان (که شاهین است)، باید منتظر محصولات دیگری نیز با این پلتفرم باشیم؛ محصولاتی در سگمنت کراس‌اور و حتی هاچ‌بک.

سایپا می‌گوید طراحی‌ سدان جدیدش را با الهام از شاهین انجام داده است. پیداکردن شباهت‌‌های این خودرو با شاهین با خودتان، ولی باید اعتراف کرد که شاهین به لحاظ رعایت تناسب در چهره‌اش، بهترین خودرویی است که تاکنون از خط تولید سایپا، بیرون آمده.

یکی از ایرادات سختگیرانه‌ای که می‌توان به این محصول جدید گرفت، جلوپنجره آن است. البته ایراد از شاهین نیست، از طراحان سایپاست. این شرکت، چه در تیبا و چه در ساینا و حتی کوییک، از جلوپنجره‌های بسیار متفاوتی بهره گرفته و حالا شاهین، چهارمین محصول جدید این شرکت است که جلوپنجره‌ای متفاوت داشته و با هویتی مستقل، طراحی شده است.

مشخصات فنی سایپا شاهین

سایپا قرار بود از موتور ملی خود برای پلتفرم SP استفاده کند، ولی ظاهراً استفاده از این پیشرانه، تا اطلاع ثانوی، به تعویق افتاده است.

در اسفندماه 98، سایپا برای نخستین بار، مشخصات پیشرانه M15TC توربوشارژ شاهین را اعلام کرد. باتوجه به اینکه قبلا، موتور تنفس طبیعی BM16 برای شاهین انتخاب شده بود، مشخص است که سایپایی‌ها حالا تصمیم‌شان را تغییر داده اند و از عرضه موتور BM16 منصرف شده‌اند.

»» جدول مشخصات فنی و آپشن‌های سایپا شاهین ««

عکس کابین شاهین اتومات

سایپا در ابتدا مدل شاهین دنده ای را روانه بازار می کند اما از سال 1400 قرار است شاهین اتومات هم با آپشن‌های بیشتر، به خیابان ها بیاید. شاهین اتومات از گیربکس کره‌ای HPT بهره می برد؛ همان گیربکسی که سایپا قبلا هم در ساینا اتومات و کوییک اتومات، از آن استفاده کرده بود. حداکثر سرعت شاهین با گیربکس دنده ای و اتومات، به حدود 185 تا 190 کیلومتر برساعت می‌رسد. در تصویر زیر، کابین سایپا شاهین را با گیربکس اتومات مشاهده می‌کنید.

تفاوت تیپ های شاهین دنده ای چیست؟

تابستان 97، اولین باری بود که سایپا دست به انتشار مشخصات فنی و آپشن‌های سایپا رهام زد. سایپا در آن زمان، می‌خواست نسخه دنده ای رهام را در 2 تیپ و نسخه اتومات رهام را در 4 تیپ عرضه کند. تصویر زیر، همان مشخصاتی است که سایپا در سال 97 برای رهام، منتشر کرده بود.

اما به مرور زمان، سایپا همه چیز را تغییر داد! یعنی هم نام رهام را به شاهین تبدیل کرد، هم موتور BM16 تنفس طبیعی را برداشت و به جای آن از موتور M15TC توربو استفاده کرد و هم اینکه برخی از آپشن‌های استاندارد این خودرو را، حذف کرد.

نتیجه همه این تغییرات را در تیرماه 99 دیدیم؛ زمانی که سایپا برای نخستین‌بار، اطلاعات فنی و آپشن‌های شاهین را مطابق تصویر زیر، منتشر کرد.

اما تغییرات سایپا در تجهیزات شاهین همچنان ادامه داشت. سایپا بعد از آنکه سیستم نام‌گذاری تیپ‌های محصولاتش را در اوایل تابستان 99 تغییر داد، آپشن‌های شاهین را هم دستکاری کرد و آنرا به دو تیپ لوآپشن و فول آپشن تبدیل کرد؛ تیپ لوآپشن آن با نام شاهین S و تیپ فول آپشن آن نیز با نام شاهین G معرفی شد. اطلاعات این دو تیپ شاهین، در مردادماه 99 و بصورت زیر، رسانه‌ای شد:

ایمنی سایپا شاهین

سایپا به‌لطف پلتفرم جدید SP، حالا به فکر حضور جدی‌ترش در بازار روسیه و اروپای شرقی است تا جایی‌که برخی منابع، از احتمال انجام تست‌های تصادف آن در موسسه ایمنی euroNCAP خبر داده‌اند؛ اتفاقی که تاکنون در صنعت خودروسازی کشورمان، سابقه نداشته است. طبق گفته مدیران سایپا، شاهین توانایی کسب 3 ستاره از موسسه ایمنی euroNCAP اروپا را دارد.

بعد از آنکه در مهرماه 99، نتایج تست تصادف سایپا شاهین در برخورد از روبرو منتشر شد، گروه خودروسازی سایپا در آذرماه 99، نتایج تست تصادف در برخورد جانبی را هم برای سایپا شاهین منتشر کرد.

در این تست، خودرو ثابت مانده و وزنه متحرک 950 کیلوگرمی با سرعت 50 کیلومتر برساعت به کناره خودرو برخورد می‌کند. هدف از انجام این تست، بررسی تعادل خودرو، استحکام ستون‌ها، عملکرد ایربگ‌ها و میزان نیروی وارده بر سرنشینان خودروست. در صورت موفقیت‌آمیز بودن این تست، اعتبارنامه ECE-R95 برای خودرو صادر می‌شود.

سایپا نیز خبر داده که نسخه پایه‌ای خودرو شاهین، یعنی شاهین اس، توانسته این استاندارد ایمنی بسیار مهم را کسب کند. اما چرا می‌گوییم بسیار مهم؟! چون داشتن این استاندارد ایمنی، یکی از 6 شرط اتحادیه اروپا برای دادن مجوز فروش خودرو در این منطقه است. با توجه به موفقیت‌آمیز بودن این تست تصادف، سایپا گفته که خودرو شاهین حالا «ایمن‌ترین خودرو ملی» است.

سایپا شاهین گران‌ترین محصول داخلی تولیدی سایپا خواهد بود. با توجه به قیمت فعلی خودروها در بازار، می‌توان انتظار داشت که سایپا شاهین دنده‌ای، رقابت نزدیکی با دنا پلاس توربو دنده‌ای داشته باشد.

از سایت منبع این نوشته دیدار فرمایید ( اینجا کلیک کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.