چین در حال تکمیل «بزرگ‌ترین هواپیمای آبی‌خاکی» جهان

چینی‌ها در حال ساخت و تکمیل بزرگ‌ترین هواپیمای آبی‌خاکی جهان هستند. مریخ نورد «پِرسِوِرِنس» آمریکا نیز قرار است جدیدترین ماموریت ناسا را روی سطح سیاره‌ سرخ انجام دهد.

هواپیمای آبی‌خاکی

هواپیمای آبی‌خاکی گونه‌ای از هواپیماها هستند که توانایی هم‌زمان فرود در آب و خشکی را دارند.

هواپیما «اویک ای‌جی-۱۶۶» توسط صنایع هواپیمایی چین ساخته شده و مراحل تکمیل آن ادامه دارد.

این هواپیما در زمینه ترابری و عملیات ويژه در شرایط بحرانی کاربردی است و می‌تواند در باندهای گوناگون و در مناطقی که هواپیما دیگری قادر به فرود نیست، کار کند.

این هواپیما که در شرق چین آزمایش شده اولین هواپیما غیرنظامی این کشور است که گفته شده «به‌طور کامل» توسط خود چینی‌ها ساخته شده است.

این هواپیما از چهار موتور توربوپراپ استفاده می‌کند و می‌تواند ۵۰ نفر را حمل کند و حدود ۱۲ ساعت هم توانایی پرواز دارد. اندازه بدنه این هواپیما مشابه ایرباس ۳۲۰ است و حدود ۳۷ متر طول دارد.

این هواپیما دارای حداکثر سرعت ۵۶۰ کیلومتر در ساعت است و با یکبار سوخت گیری می‌تواند چهار هزار و ۵۰۰ کیلومتر پرواز کند.

از این هواپیما برای عملیات خاموش کردن آتش نیز می‌توان استفاده کرد.

مریخ‌نورد جدید

مریخ‌نورد پِرسِوِرِنس محصول فضایی آمریکا است که قرار است جدیدترین ماموریت ناسا روی سطح مریخ را انجام دهد.

این مریخ‌نورد با هلیکوپتر جدید ناسا که برای مریخ ساخته شده همکاری تنگاتنگی را برای کاوش در سیاره سرخ انجام خواهد داد.

مریخ‌نورد از یک ژنراتور ترموالکتریک استفاده می‌کند. در این موتور از واکنش پلوتونیم ۲۳۸ انرژی لازم برای حرکت را تامین می‌کند. این ماشین از باتری‌های لیتویم یونی هم برای ذخیره انرژی الکتریکی تولید شده توسط موتور هسته‌ای بهره می‌گیرد.

حمل‌ونقل هوایی در شهرها

با توسعه خودروهای پرنده در سال‌های آینده، شهرها به مرور یک روش تازه حمل و نقل را هم به خود خواهند دید.

شرکت اوبر سه سال است که در حال سرمایه‌گذاری و تحقیقات برای توسعه خودروهای پرنده و تاکسی‌های پرنده است.

از طرفی ایالات متحده هم در حال توسعه قوانین جدیدی برای پرواز اینگونه تازه از محصولات است.

اداره هوانوردی فدرال آمریکا اعلام کرده در مرکز پژوهشی خود با حدود ۳۰ شرکت در حال کار است تا قوانینی را مشخص کرده و چگونگی گرفتن گواهینامه‌های رانندگی هوایی در شهرها را هم روشن سازد.

یکی از مشکلات توسعه تاکسی‌های پرنده احتمالا صدای بالای آن است. برخی مخالفان می‌گویند این وسایل سبب می‌شوند شهرها پر سروصداتر شود.

چین در حال تکمیل «بزرگ‌ترین هواپیمای آبی‌خاکی» جهان

اوبر اما گفته است سعی می‌کند محصولات کم صدایی استفاده کند. از طرفی قراراست مسیرهای حرکتی بیشتر بالای بزرگراه‌ها باشد و در اصل یک خط هوایی بالای اتوبان‌ها در شهرهای بزرگ مشخص شوند.

برای توسعه این تاکسی‌ها پرنده خلبان‌های خودکار و هوش مصنوعی هم استفاده خواهند شد تا حرکت این پرنده‌ها را امن تر کند. البته برخی می‌ترسند با هک سیستم پروازی این وسایل، حوادث خرابکارانه در شهرها افزایش یابد.

برنامه بوئینگ برای «کاهش» آسیب به محیط زیست

شرکت بوئینگ برنامه‌ای را اعلام کرده است که می‌گوید در آن میزان خسارت به محیط زیست کمتر خواهد شد.

این برنامه شامل توسعه موتورهای توربینی برای تولید کمتر آلودگی است.

بوئینگ قصد دارد در مرحله اول با افزایش راندمان، بین ۱۵ تا ۲۵ درصد آلودگی هواپیماها را کاهش دهد و تا سال ۲۰۵۰ این عدد را به حدود ۵۰ درصد برساند.

این شرکت همچنین می‌گوید در تلاش است هواپیماهای جدید خود را بیشتر از مواد تجدیدپذیر بسازد. شرکت هواپیماسازی می‌خواهد در روند جدید ساخت هواپیماهای خود آب کمتری استفاده کند.

بوئینگ سعی کرده برخی از اهداف خود را در توسعه هواپیما ۷۷۷ ایکس عملی کند. این هواپیما در حال تست‌های نهایی است و پیشرفته‌ترین هواپیمای جدید صنعت هوانوردی جهان در مسیرها دور خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.