با چراغ سبز ترامپ، عزم مایکروسافت برای خرید تیک‌تاک جدی شد

مدیر عامل شرکت مایکروسافت اعلام کرد در پی جلب موافقت رئیس‌جمهوری آمریکا برای خرید شبکه اجتماعی تیک تاک، مذاکرات این غول فناوری با مالک چینی اپلیکیشن تیک تاک از سر گرفته خواهد شد.

به نوشته نشریه فوربز، پس از گفت‌وگوی اخیر دونالد ترامپ با خبرنگاران مبنی بر بررسی طرح ممنوعیت استفاده از تیک تاک در آمریکا، مذاکرات بین مایکروسافت و شرکت چینی «بایت دَنس»، مالک اصلی این شبکه اجتماعی، به حالت تعلیق درآمده بود.

با این حال، وبلاگ رسمی مایکروسافت روز یک‌شنبه، ۱۲ مرداد، در مطلبی جدید از موافقت ترامپ با ادامه مذاکرات برای خرید احتمالی تیک تاک خبر داد.

خبرگزاری رویترز نیز روز دوشنبه، ۱۳ مرداد، خبر داد که رئیس جمهوری آمریکا به «بایت دنس» ۴۵ روز مهلت داده تا در مورد فروش این اپلیکیشن به مایکروسافت به نتیجه برسد.

ظاهراً گفت‌وگوهای ساتیا نادیلا، مدیر عامل مایکروسافت، با رئیس‌جمهوری آمریکا نتیجه مثبت به دنبال داشته تا این غول فناوری دوباره بخت خود را برای خرید امتیاز این شبکه اجتماعی اشتراک ویدئو امتحان کند.

اعضای کنگره آمریکا پیش از این در مورد نحوه استفاده از اطلاعات کاربران تیک تاک از منظر امنیت ملی اظهار نگرانی کرده بودند.

گروهی از سناتورهای جمهوری‌خواه نیز در مورد احتمال دخالت این شبکه اجتماعی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر سخن گفته‌اند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز روز سه‌شنبه ۱۷ تیر در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس نیوز با هشدار به مردم آمریکا در مورد استفاده از این شبکه ارسال ویدئو گفت: «اگر می‌خواهید اطلاعات شما به دست حزب کمونیست چین بیفتد این اپلیکیشن را پیاده کنید.»

طبق قوانین داخلی چین «شرکت‌ها موظف به همکاری با فعالیت‌های امنیتی هستند که توسط حزب کمونیست چین کنترل می‌شود.»

همزمان با تشدید تنش‌ها در مناسبات واشینگتن و پکن، شرکت تیک و تاک و مالک چینی آن نیز زیر ذره‌بین قرار گرفته‌اند.

شرکت «بایت دنس» هم‌اینک در پکن مستقر است و روز دوشنبه گزارش‌هایی از قصد این شرکت برای انتقال مقر اصلی خود به لندن منتشر شد.

اخبار مربوط به تلاش مایکروسافت برای خرید تیک تاک روز جمعه به بیرون درز کرد و چند ساعت پس از انتشار آن، دولت ترامپ بر پیگیری اقدام‌های فوری جهت ممنوع کردن این شبکه اجتماعی تأکید کرد.

این شرکت در بخشی از بیانیه اخیرش می‌نویسد: «مایکروسافت بر اهمیت توجه به نگرانی‌های رئیس‌جمهوری کاملاً واقف است» و متعهد است تا علاوه بر حصول اطمینان از بازبینی کامل امنیتی تیک تاک، مزایای اقتصادی این معامله را «به نحوی شایسته» در اختیار ایالات متحده از جمله وزارت خزانه‌داری این کشور قرار دهد.

تیک تاک در واکنش به اظهارات روز جمعه رئیس‌جمهوری آمریکا، یک پیام ویدئویی فوق‌العاده خوش‌بینانه را بر روی پلتفرم خود و نیز در شبکه اجتماعی توئیتر با کاربران به اشتراک گذاشت.

در این بیانیه تصویری، ونسا پاپاس، مدیر کل شرکت تیک تاک در آمریکا، ضمن اشاره به ۱۵۰۰ کارمند آمریکایی آن، از برنامه‌ریزی این شبکه اجتماعی برای استخدام ۱۰ هزار نیروی کار در ایالات متحده خبر داده است.

او در این ویدئو می‌گوید: «ما قصد نداریم جایی برویم» و تأکید می‌کند که کارکنان این پلتفرم مشغول ساخت و توسعه «امن‌ترین اپ» موجود در دنیا بوده‌اند.

این اپلیکیشن که متعلق به شرکت چینی «بایت دنس» است در خود چین قابل دسترس نیست و در یک سال گذشته تلاش کرده خود را از مالک چینی‌اش دور نگه دارد.

چنانچه خرید تیک تاک توسط مایکروسافت قطعی شود، این شرکت به رقیبی بزرگ برای غول‌های شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک تبدیل خواهد شد و میلیون‌ها دلار به ارزش این اپلیکیشن اشتراک ویدئو می‌افزاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.