موستانگ برقی با ۱۴۰۰ اسب بخار قدرت

فورد نسخه‌ای از موستانگ را ساخته که با استفاده از موتورهای الکتریکی می‌تواند ۱۴۰۰ اسب بخار قدرت تولید کند.

این خودرو در واقع نمونه تیونیگ شده مدل برقی موستانگ است که توسط شرکت آرتی‌آر تقویت شده تا با هفت موتور الکتریکی به چنین قدرتی برسد.

یکی از چالش‌های مهندسان، کنترل این چهارموتور در انتقال نیروی صحیح به چرخ‌ها بوده است. سه موتور در محور جلو و چهار موتور در محور عقب قرار گرفته‌اند و یک محور هم نیروها را بین جلو و عقب خودرو تنظیم می‌کند.

فورد در این خودرو که توانایی بالایی در مانورهای مختلف رانندگی دارد از شاسی فورد موستانگ برقی Mach-E بهره گرفته است.

خودروی برقی سایپا

چند سالی است که خودروسازان ایران از خودروهای برقی رونمایی می‌کنند و پس از مدت‌ها، دیگر خبری از آن خودرو نمی‌شود.

حال شرکت سایپا اعلام کرده است در حال توسعه خودروی برقی جدیدی است.

در همین راستا مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا و رئیس دانشگاه صنعتی شریف برای طراحی و ساخت خودروی برقی سایپا و دانشگاه شریف تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده‌اند.

سایپا پیش از این هم گفته بود خودروی ساینا برقی ساخته است.

حدود سه سال قبل سایپا ساینا برقی را معرفی کرد. این خودرو که در نهایت مشخص نشد قوای‌ محرکه آن از کجا تامین شده، دو برابر یک خودرو ساینا بنزینی قیمت داشت و سایپا ادعا می‌کرد با یک بار شارژ می‌تواند ۲۰۰ کیلومتر پیمایش داشته باشد. این خودرو قدرتی در حدود ۹۰ اسب بخار داشت که حدود ۱۰ اسب بخار بیشتر از سایپا بنزینی است.

موستانگ برقی با ۱۴۰۰ اسب بخار قدرت

سه سال پیش سایپا گفته بود ساینای برقی خودروی آینده است؛ آینده‌ای که هنوز از راه نرسیده

نهایت سرعت این خودرو روی ۱۳۰ کیلومتر در ساعت محدود شده بود.

این پروژه پس از سه سال به هیچ فرجامی نرسیده است.

در ایران زیرساخت‌های لازم برای خودروهای برقی وجود ندارد و با توجه به قیمت بالای این خودروها، مشخص نیست که در صورت عرضه آیا با اقبال روبه‌رو خواهند شد یا خیر.

کپی چینی برانکو

پس از آنکه شرکت فورد پس از سال‌ها خودرو محبوب و آفرود برانکو را احیا کرد، یک شرکت چینی خودرویی را کپی‌شده از این محصول ساخت.

شرکتی که زیر مجموعه شرکت گریت‌وال چین است، این خودرو را معرفی کرده است. این خودرو پی صفر یک نام دارد.

شرکت مادر این شرکت چینی با نام گریت‌وال، سال‌ها مشغول کپی‌کردن خودروهای شرکت‌های ژاپنی مانند تویوتا بوده است و روی پلت‌فرم قدیمی تویوتا خودرو طراحی و روانه بازار کرده است.

شرکت‌های چینی به کپی سریع خودروسازان غربی مشهور هستند و بسیاری از خودروهای شرکت‌های بزرگ، اندکی پس از معرفی توسط شرکت‌های چینی کپی می‌شوند.

خودرو فورد برانکو جدیدترین محصول شرکت فورد و رقیب محصول جیپ رانگلر است و به عقیده برخی کارشناسان پس از سال‌ها سبب می‌شود رقابت دو شرکت فورد و جیپ شکل جذابی به این بخش از بازار بدهد.

فعلا برانکو از نظر قدرت موتور و توانایی آفرود، روی کاغذ از محصولات جیپ برتر به‌نظر می‌رسد.

یک برانکوی واقعی از سال ۲۰۰۴

یک برانکوی واقعی از سال ۲۰۰۴

ایران‌خودرو و توسعه موتور قدیمی پژو

شرکت ایران‌خودرو با وجود کنار گذاشتن تولید پژو ۴۰۵ توسعه موتور پژو ۴۰۵ را در دستور کار دارد.

این شرکت اعلام کرده است موتور ایکس یو را توسعه داده است و با نام ایکس یو پلاس تولید و روی سه محصول خود نصب می‌کند.

موتورهای خانواده ایکس یو بیش از دو دهه است که دیگر در پژو تولید نمی‌شوند و این شرکت فرانسوی موتورهای بسیار مدرن‌تر با قدرت بیشتر و مصرف سوخت کمتر را جایگزین آنها کرده است.

بر اساس گزارش شرکت ایران خودرو محمد کاظمی، مدیر طرح موتور ایکس یو پلاس، گفته است: «این موتور دارای استاندارد یورو پنج است و قدرت آن ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است. برای این کار حدود ۳۵ قطعه از این موتور تغییر کرده است.»

بر اساس ادعای شرکت ایران خودرو این موتور در سیکل ترکیبی نزدیک هشت لیتر مصرف دارد که در استانداردهای جدید بالا محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.