کاربرد واکسن mRNA در درمان سرطان و ویروسها (کرونا و …)

واکسن‌های مبتنی بر آر ان ای

واکسن‌های مبتنی بر آران‌ای (به انگلیسی: mRNA vaccine) به دلیل زمان تولید کمتر و اثربخشی بیشتر می‌توانند در این شرایط تأثیرگذار باشند. جدا از بیماریهای عفونی، واکسن‌های مبتنی بر آران‌ای پتانسیل این را دارند که به عنوان گزینه‌های درمانی جدید برای بیماریهای مهم مانند سرطان بکار برده شوند. بر خلاف یک واکسن طبیعی، واکسن‌های مبتنی بر آران‌ای با معرفی توالی آران‌ای پیام‌رسان کار می‌کنند که برای آنتی‌ژن اختصاصی بیماری کدگذاری شده‌است. پس از تولید و بیان آنتی‌ژن کد شده در بدن، آنتی‌ژن توسط سیستم ایمنی شناخته و بدن را برای مبارزه با آنتی‌ژن اصلی آماده می‌کند.

مزایای واکسن‌های مبتنی بر آران‌ای

واکسنهای مبتنی بر آران‌ای سریعتر و ارزانتر از واکسنهای سنتی تولید می‌شوند و برای بیمار نیز ایمن تر هستند، زیرا با استفاده از عناصر عفونی تولید نمی‌شوند. تولید واکسن‌های آران‌ای مبتنی بر آزمایشگاه است و این فرایند می‌تواند استاندارد و مقیاس بندی شود و امکان یک پاسخ سریع در شرایط بیماری‌های همه گیر را فراهم کند. بیشتر تحقیقات در مورد واکسن‌های آران‌ای برای بیماری‌های عفونی و سرطان است، که در مرحله کارآزمایی بالینی هستند(به انگلیسی: clinical trials)، همچنین تحقیقات اولیه در مورد استفاده از واکسن‌های آران‌ای برای آلرژی نیز در حال انجام است.

آینده واکسن‌ها

هنوز کارهای زیادی باید انجام شود تا در نهایت واکسن آران‌ای پیام‌رسان تبدیل به درمان استاندارد شود، در ضمن، ما نیاز به درک بهتری از عوارض جانبی احتمالی آنها و شواهد بیشتری دربارهٔ اثربخشی طولانی مدت آنها داریم.[۱][۲]

کاربرد واکسن mRNA در درمان سرطان و ویروسها (کرونا و …)

منابع

  • Pardi، Norbert (۲۰۱۸). «mRNA vaccines — a new era in vaccinology». Nat Rev Drug Discov. ۱۷ (۴): ۲۶۱–۲۷۹. PMID 29326426.

Weiss، Richard (۲۰۱۷). «Generation and Evaluation of Prophylactic mRNA Vaccines Against Allergy». Methods Mol Biol. ۱۴۹۹: ۱۲۳–۱۳۹. PMID 27987146.

 

از سایت منبع این خبر دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.