تاثیرات متقابل کروناویروس و آب و هوا

تاثیرات متقابل کروناویروس و آب و هوا

تأثیر بیماری کووید-۱۹ بر تغییرات اقلیمی چه بوده است؟

برای اینکه دریابیم بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ واقعا چه تأثیری بر محیط زیست داشته، با دو کارشناس پیشرو در این زمینه گفتگو کردیم.

وینسنت هِنری پوش، رئيس واحد نظارت جوّی ماهوارهٔ کپرنیکوس می‌گوید: «گمان نمی‌کنم بتوان گفت که این کاهش آلودگی طولانی مدت باشد. بااین‌حال، فکر می‌کنم این کاهش‌ها در کوتاه‌مدت مفید باشد. سطح آلودگی هوا در کل بر سلامت قلبی و ریوی تأثیرگذار است، پس تا زمانیکه این ویروس در هوا هست، آلودگی هرچه کمتر باشد بهتر است.»

تأثیر احتمالی ریزگردها در انتشار ویروس کرونا

کم شدن آلودگی هوا احتمالا فایدهٔ دیگری هم دارد چون شاید ویروس کرونا بتواند روی ریزگردها سوار شود. گرچه دانشمندان در این زمینه همنظر نیستند اما برخی چنین احتمالی می‌دهند.

آلساندرو میانی، رئيس جامعهٔ پزشکی محیط ایتالیا می‌گوید: «وقتی ریزگرد به میزان مشخصی در هوا موجود باشد و این یعنی دود و آلودگی جوّی زیادی در کار باشد، خودِ این امر می‌تواند به‌نوعی بزرگراه تبدیل بشود برای انتقال هرچه سریعترِ بیماری همه‌گیر.»

افتِ‌ ناگهانی آلودگی هوا رویداد سازنده‌ایست. اما، بااینکه فعالیت اقتصادی کُند شده، انتشارِ گازهای گلخانه‌ای هنوز ادامه دارد و سطح دی‌اکسید کربن موجود در جو بسیار بالاست.

پیامدهای بحران کرونا و تغییرات آب‌وهوایی

اکسانا تاراسووا، مسئول پژوهش‌های اتمسفری در سازمان جهانی آب‌و‌هوا می‌گوید: «انتشار سالانهٔ دی‌اکسید کربن نیست که حجمِ آن در جو زمین را کم و زیاد می‌کند، بلکه انباشتِ کلّیِ‌ این گازها از دوران پیشاصنعتی تا کنون است که این توده را تشکیل می‌دهد. بنابراین کاهش سطح انتشار این گازها در یک سال خاص بعید است که تأثیری بر سطح کلّی دی‌اکسید کربن در جو داشته باشد.»‌

بیماری همه‌گیر ناشی از ویروس کرونا تأثیری فوری و اساسی بر محیط شخصی و کاری ما گذاشته است. اما تأثیر آن بر محیط زیست، و تغییرات اقلیمی چه بوده است؟

وینسنت هِنری پوش در این زمینه می‌گوید: «درس‌هایی که با پشت سر گذاشتن این بحران می‌آموزیم، برای اندیشیدن به مسألهٔ آلودگی هوا بسیار مهم خواهد بود. متأسفانه تغییرات اقلیمی همچنان ادامه خواهد داشت و روند آن با این بحران چندان عوض نخواهد نخواهد شد.»

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.